Program – 2021 Liberal National Convention | Liberal Party of Canada

Program

From April 8-10, Canadians from coast to coast to coast are joining Justin Trudeau and our Liberal team for our 2021 Liberal National Convention, featuring special keynote panels and speakers, virtual policy discussions, innovative campaign training, and much more.

Printable version – as of April 8, 1:30 PM

Subject to change and confirmation | All times EDT

Thursday Sessions
Day Time Session Type Speakers
Thursday 7:00 PM Opening and Welcome Convention Business
Thursday 7:25 PM President’s Opening Remarks Keynote Remarks
  • Suzanne Cowan
Thursday 7:55 PM Supporting Canadians, and building a real and fair chance to succeed: Remarks by the Hon. Ahmed Hussen Keynote Remarks
  • Hon. Ahmed Hussen
Thursday 8:30 PM Shaping our future for the better: Remarks by the Hon. Steven Guilbeault Keynote Remarks
  • Hon. Steven Guilbeault
Thursday 8:50 PM A Better, Stronger, and More Resilient Canada: In Conversation with the Hon. Chrystia Freeland and Hon. Ken Dryden Keynote Conversation
  • Hon. Chrystia Freeland
  • Hon. Ken Dryden

Thursday Sessions

Opening and Welcome
Day Thursday
Time 7:00 PM
Type Convention Business
President’s Opening Remarks
Day Thursday
Time 7:25 PM
Type Keynote Remarks
Speakers
  • Suzanne Cowan
Supporting Canadians, and building a real and fair chance to succeed: Remarks by the Hon. Ahmed Hussen
Day Thursday
Time 7:55 PM
Type Keynote Remarks
Speakers
  • Hon. Ahmed Hussen
Shaping our future for the better: Remarks by the Hon. Steven Guilbeault
Day Thursday
Time 8:30 PM
Type Keynote Remarks
Speakers
  • Hon. Steven Guilbeault
A Better, Stronger, and More Resilient Canada: In Conversation with the Hon. Chrystia Freeland and Hon. Ken Dryden
Day Thursday
Time 8:50 PM
Type Keynote Conversation
Speakers
  • Hon. Chrystia Freeland
  • Hon. Ken Dryden
Friday Sessions
Day Time Session Type Speakers
Friday 10:00 AM Convention 101 Convention Business
  • Mira Ahmad
  • Elise Bartlett
Friday 10:00 AM Indigenous Peoples’ Commission Commission
  • Hon. Carolyn Bennett
  • Hon. Marc Miller
  • Jaime Battiste
  • Suzanne Cowan
Friday 11:00 AM Safe and Inclusive Campaigns Organizing & Readiness
  • Jess Spindler
Friday 11:00 AM Senior Liberals’ Commission Commission
  • Stéphane Lauzon
Friday 11:00 AM Young Liberals of Canada Commission
  • Suzanne Cowan
  • Hon. Carla Qualtrough
  • Hon. Bardish Chagger
  • Hon. Karina Gould
  • Nathaniel Erskine-Smith
Friday 12:00 PM National Women’s Liberal Commission Commission
  • Suzanne Cowan
Friday 12:30 PM Official Convention Business Opening Convention Business
Friday 1:00 PM Ending racism and building an equal future Featured Panel
  • Hon. Ahmed Hussen
  • Hon. Mary Ng
  • Marci Ien
  • Greg Fergus
  • Hon. David Lametti
Friday 1:00 PM Policy Workshop – Infrastructure and Building Stronger Communities Policy
Friday 1:00 PM Policy Workshop – Economic Growth, Innovation, and Affordability Policy
Friday 2:00 PM Building Back Better: A More Resilient Middle Class and a Robust Recovery that Leaves No One Behind Featured Panel
  • Hon. François-Philippe Champagne
  • Hon. Jean-Yves Duclos
  • Hon. Carla Qualtrough
  • Hon. Omar Alghabra
  • Hon. Mona Fortier
Friday 2:00 PM Liberal International: Liberal values and leadership in the decade ahead – With special introductory keynote by Hakima el Haité, President of Liberal International Featured Panel
  • Hon. Lloyd Axworthy
  • Hon. Diana Whalen
  • Chaviva Hosek
  • Rob Oliphant
  • Hon. Art Eggleton
  • Hakima el Haité
Friday 2:15 PM Policy Workshop – Agriculture, Environment and Energy Policy
Friday 2:15 PM Policy Workshop – Health, Justice and Social Development Policy
Friday 3:30 PM Keeping Communities Safe Featured Panel
  • Hon. Bill Blair
  • Joël Lightbound
  • Hon. Joyce Murray
  • Florence Gagnon
  • Arif Virani
Friday 3:30 PM Policy Information Session – Fast-Track Resolutions Policy
Friday 3:30 PM Being the Liberal Candidate Organizing & Readiness
  • Gordie Hogg
  • Alexandra Mendes
  • Ian Bingham
  • Taleeb Noormohamed
Friday 3:30 PM Laurier Club Panel: Election readiness Laurier Club
Friday 4:30 PM A Healthy Environment and a Healthy Economy Featured Panel
  • Hon. Steven Guilbeault
  • Hon. Catherine McKenna
  • Hon. Jonathan Wilkinson
  • Hon. Seamus O'Regan
  • Soraya Martinez Ferrada
Friday 4:30 PM Fundraising Success Organizing & Readiness
  • Francesco Sorbara
  • Marie-France Lalonde
  • Anju Dhillon
  • Terry Beech
Friday 4:30 PM Preparing your team for Victory Organizing & Readiness
  • Angelo Iacono
  • Patricia Lattanzio
  • Andy Fillmore
  • Hon. Dr. Hedy Fry
Friday 4:30 PM Building a better future for Rural Canadians: Championing middle class opportunity and rural quality of life Featured Panel
  • Hon. Lawrence MacAulay
  • Hon. Bernadette Jordan
  • Hon. Maryam Monsef
  • Hon. Diane Lebouthillier
  • Kody Blois
Friday 5:15 PM Break
Friday 5:45 PM Leadership in the fight against climate change: In Conversation with Laure Waridel & the Hon. Steven Guilbeault Keynote Conversation
  • Laure Waridel
  • Hon. Steven Guilbeault
Friday 6:15 PM Protecting Canadians’ Health Featured Panel
  • Hon. Anita Anand
  • Hon. Patty Hajdu
  • Hon. Dominic Leblanc
  • Dr. Doug Eyolfson
Friday 7:00 PM In Conversation with Mark Carney – Hosted by Marci Ien Keynote Conversation
  • Mark Carney
  • Marci Ien
Friday 7:40 PM Remarks by Sophie Grégoire Trudeau Keynote Remarks
  • Sophie Grégoire Trudeau
Friday 8:00 PM In Conversation with Ben Rhodes – Hosted by the Hon. Marc Garneau Keynote Conversation
  • Ben Rhodes
  • Hon. Marc Garneau

Friday Sessions

Convention 101
Day Friday
Time 10:00 AM
Type Convention Business
Speakers
  • Mira Ahmad
  • Elise Bartlett
Indigenous Peoples’ Commission
Day Friday
Time 10:00 AM
Type Commission
Speakers
  • Hon. Carolyn Bennett
  • Hon. Marc Miller
  • Jaime Battiste
  • Suzanne Cowan
Safe and Inclusive Campaigns
Day Friday
Time 11:00 AM
Type Organizing & Readiness
Speakers
  • Jess Spindler
Senior Liberals’ Commission
Day Friday
Time 11:00 AM
Type Commission
Speakers
  • Stéphane Lauzon
Young Liberals of Canada
Day Friday
Time 11:00 AM
Type Commission
Speakers
  • Suzanne Cowan
  • Hon. Carla Qualtrough
  • Hon. Bardish Chagger
  • Hon. Karina Gould
  • Nathaniel Erskine-Smith
National Women’s Liberal Commission
Day Friday
Time 12:00 PM
Type Commission
Speakers
  • Suzanne Cowan
Official Convention Business Opening
Day Friday
Time 12:30 PM
Type Convention Business
Ending racism and building an equal future
Day Friday
Time 1:00 PM
Type Featured Panel
Speakers
  • Hon. Ahmed Hussen
  • Hon. Mary Ng
  • Marci Ien
  • Greg Fergus
  • Hon. David Lametti
Policy Workshop – Infrastructure and Building Stronger Communities
Day Friday
Time 1:00 PM
Type Policy
Policy Workshop – Economic Growth, Innovation, and Affordability
Day Friday
Time 1:00 PM
Type Policy
Building Back Better: A More Resilient Middle Class and a Robust Recovery that Leaves No One Behind
Day Friday
Time 2:00 PM
Type Featured Panel
Speakers
  • Hon. François-Philippe Champagne
  • Hon. Jean-Yves Duclos
  • Hon. Carla Qualtrough
  • Hon. Omar Alghabra
  • Hon. Mona Fortier
Liberal International: Liberal values and leadership in the decade ahead – With special introductory keynote by Hakima el Haité, President of Liberal International
Day Friday
Time 2:00 PM
Type Featured Panel
Speakers
  • Hon. Lloyd Axworthy
  • Hon. Diana Whalen
  • Chaviva Hosek
  • Rob Oliphant
  • Hon. Art Eggleton
  • Hakima el Haité
Policy Workshop – Agriculture, Environment and Energy
Day Friday
Time 2:15 PM
Type Policy
Policy Workshop – Health, Justice and Social Development
Day Friday
Time 2:15 PM
Type Policy
Keeping Communities Safe
Day Friday
Time 3:30 PM
Type Featured Panel
Speakers
  • Hon. Bill Blair
  • Joël Lightbound
  • Hon. Joyce Murray
  • Florence Gagnon
  • Arif Virani
Policy Information Session – Fast-Track Resolutions
Day Friday
Time 3:30 PM
Type Policy
Being the Liberal Candidate
Day Friday
Time 3:30 PM
Type Organizing & Readiness
Speakers
  • Gordie Hogg
  • Alexandra Mendes
  • Ian Bingham
  • Taleeb Noormohamed
Laurier Club Panel: Election readiness
Day Friday
Time 3:30 PM
Type Laurier Club
A Healthy Environment and a Healthy Economy
Day Friday
Time 4:30 PM
Type Featured Panel
Speakers
  • Hon. Steven Guilbeault
  • Hon. Catherine McKenna
  • Hon. Jonathan Wilkinson
  • Hon. Seamus O'Regan
  • Soraya Martinez Ferrada
Fundraising Success
Day Friday
Time 4:30 PM
Type Organizing & Readiness
Speakers
  • Francesco Sorbara
  • Marie-France Lalonde
  • Anju Dhillon
  • Terry Beech
Preparing your team for Victory
Day Friday
Time 4:30 PM
Type Organizing & Readiness
Speakers
  • Angelo Iacono
  • Patricia Lattanzio
  • Andy Fillmore
  • Hon. Dr. Hedy Fry
Building a better future for Rural Canadians: Championing middle class opportunity and rural quality of life
Day Friday
Time 4:30 PM
Type Featured Panel
Speakers
  • Hon. Lawrence MacAulay
  • Hon. Bernadette Jordan
  • Hon. Maryam Monsef
  • Hon. Diane Lebouthillier
  • Kody Blois
Break
Day Friday
Time 5:15 PM
Type
Leadership in the fight against climate change: In Conversation with Laure Waridel & the Hon. Steven Guilbeault
Day Friday
Time 5:45 PM
Type Keynote Conversation
Speakers
  • Laure Waridel
  • Hon. Steven Guilbeault
Protecting Canadians’ Health
Day Friday
Time 6:15 PM
Type Featured Panel
Speakers
  • Hon. Anita Anand
  • Hon. Patty Hajdu
  • Hon. Dominic Leblanc
  • Dr. Doug Eyolfson
In Conversation with Mark Carney – Hosted by Marci Ien
Day Friday
Time 7:00 PM
Type Keynote Conversation
Speakers
  • Mark Carney
  • Marci Ien
Remarks by Sophie Grégoire Trudeau
Day Friday
Time 7:40 PM
Type Keynote Remarks
Speakers
  • Sophie Grégoire Trudeau
In Conversation with Ben Rhodes – Hosted by the Hon. Marc Garneau
Day Friday
Time 8:00 PM
Type Keynote Conversation
Speakers
  • Ben Rhodes
  • Hon. Marc Garneau
Saturday Sessions
Day Time Session Type Speakers
Saturday 10:00 AM Policy Plenary Plenary
  • Omar Raza
  • Hon. Mona Fortier
Saturday 11:30 AM Plenary: Constitution and By-laws Plenary
  • Francis Scarpaleggia
Saturday 11:30 AM Winning Close Races Organizing & Readiness
  • Terry Beech
  • Adam van Koeverden
  • Lenore Zann
  • Brenda Shanahan
  • Iqra Khalid
Saturday 12:30 PM Building a Fairer and More Equal Canada Featured Panel
  • Hon. Maryam Monsef
  • Hon. Bardish Chagger
  • Hon. Filomena Tassi
  • Hon. Deb Schulte
  • Taleeb Noormohamed
Saturday 12:30 PM Election Readiness Update Organizing & Readiness
Saturday 12:30 PM Q&A with the National Platform Co-Chairs Organizing & Readiness
  • Hon. Mona Fortier
  • Terry Duguid
  • Patrick Weiler
  • Élisabeth Brière
Saturday 12:30 PM Laurier Club – In Conversation with the Hon. Andrew Furey Laurier Club
  • Hon. Andrew Furey
  • Ginette Petitpas Taylor
Saturday 1:15 PM Break
Saturday 1:30 PM Voting opens – Final Policy Prioritization and Board Elections Convention Business
Saturday 2:00 PM President’s Address Keynote Remarks
  • Suzanne Cowan
Saturday 2:15 PM Canadian leadership and a better world after COVID-19 Featured Panel
  • Hon. Marc Garneau
  • Hon. Karina Gould
  • Hon. Harjit Sajjan
  • Hon. Marco Mendicino
Saturday 2:15 PM When ‘all politics is digital’: Digital-first organizing in 2021 and beyond Organizing & Readiness
  • Mũthoni Wambu Krall
  • Caitlin Mitchell
  • Amanda Coulombe
  • Braeden Caley
Saturday 2:15 PM Reconciliation and Representation Featured Panel
  • Hon. Marc Miller
  • Hon. Dan Vandal
  • Hon. Carolyn Bennett
  • Michael McLeod
  • Yvonne Jones
Saturday 3:15 PM From a ‘She-cession’ to Building Back Better: Women and leadership in an economy that works for everyone Featured Panel
  • Hon. Chrystia Freeland
  • Hon. Mary Ng
  • Hon. Mélanie Joly
  • Hon. Diane Lebouthillier
  • Rachel Bendayan
Saturday 3:15 PM Resilience, Ingenuity, and Innovation: A better future for the Prairies Featured Panel
  • Hon. Jim Carr
  • Terry Duguid
  • Estelle Hjertaas
  • Eleanor Olszewski
Saturday 3:15 PM Staying connected while apart: Best practices for virtual community engagement Organizing & Readiness
  • Ya'ara Saks
  • Greg Fergus
  • Anthony Housefather
  • Kamal Khera
Saturday 4:30 PM Leader’s Address Keynote Remarks
  • Rt. Hon. Justin Trudeau
Saturday 5:00 PM Voting closes – Final Policy Prioritization and Board Elections Convention Business
Saturday 5:30 PM Voting Results & Convention Closing Convention Business

Saturday Sessions

Policy Plenary
Day Saturday
Time 10:00 AM
Type Plenary
Speakers
  • Omar Raza
  • Hon. Mona Fortier
Plenary: Constitution and By-laws
Day Saturday
Time 11:30 AM
Type Plenary
Speakers
  • Francis Scarpaleggia
Winning Close Races
Day Saturday
Time 11:30 AM
Type Organizing & Readiness
Speakers
  • Terry Beech
  • Adam van Koeverden
  • Lenore Zann
  • Brenda Shanahan
  • Iqra Khalid
Building a Fairer and More Equal Canada
Day Saturday
Time 12:30 PM
Type Featured Panel
Speakers
  • Hon. Maryam Monsef
  • Hon. Bardish Chagger
  • Hon. Filomena Tassi
  • Hon. Deb Schulte
  • Taleeb Noormohamed
Election Readiness Update
Day Saturday
Time 12:30 PM
Type Organizing & Readiness
Q&A with the National Platform Co-Chairs
Day Saturday
Time 12:30 PM
Type Organizing & Readiness
Speakers
  • Hon. Mona Fortier
  • Terry Duguid
  • Patrick Weiler
  • Élisabeth Brière
Laurier Club – In Conversation with the Hon. Andrew Furey
Day Saturday
Time 12:30 PM
Type Laurier Club
Speakers
  • Hon. Andrew Furey
  • Ginette Petitpas Taylor
Break
Day Saturday
Time 1:15 PM
Type
Voting opens – Final Policy Prioritization and Board Elections
Day Saturday
Time 1:30 PM
Type Convention Business
President’s Address
Day Saturday
Time 2:00 PM
Type Keynote Remarks
Speakers
  • Suzanne Cowan
Canadian leadership and a better world after COVID-19
Day Saturday
Time 2:15 PM
Type Featured Panel
Speakers
  • Hon. Marc Garneau
  • Hon. Karina Gould
  • Hon. Harjit Sajjan
  • Hon. Marco Mendicino
When ‘all politics is digital’: Digital-first organizing in 2021 and beyond
Day Saturday
Time 2:15 PM
Type Organizing & Readiness
Speakers
  • Mũthoni Wambu Krall
  • Caitlin Mitchell
  • Amanda Coulombe
  • Braeden Caley
Reconciliation and Representation
Day Saturday
Time 2:15 PM
Type Featured Panel
Speakers
  • Hon. Marc Miller
  • Hon. Dan Vandal
  • Hon. Carolyn Bennett
  • Michael McLeod
  • Yvonne Jones
From a ‘She-cession’ to Building Back Better: Women and leadership in an economy that works for everyone
Day Saturday
Time 3:15 PM
Type Featured Panel
Speakers
  • Hon. Chrystia Freeland
  • Hon. Mary Ng
  • Hon. Mélanie Joly
  • Hon. Diane Lebouthillier
  • Rachel Bendayan
Resilience, Ingenuity, and Innovation: A better future for the Prairies
Day Saturday
Time 3:15 PM
Type Featured Panel
Speakers
  • Hon. Jim Carr
  • Terry Duguid
  • Estelle Hjertaas
  • Eleanor Olszewski
Staying connected while apart: Best practices for virtual community engagement
Day Saturday
Time 3:15 PM
Type Organizing & Readiness
Speakers
  • Ya'ara Saks
  • Greg Fergus
  • Anthony Housefather
  • Kamal Khera
Leader’s Address
Day Saturday
Time 4:30 PM
Type Keynote Remarks
Speakers
  • Rt. Hon. Justin Trudeau
Voting closes – Final Policy Prioritization and Board Elections
Day Saturday
Time 5:00 PM
Type Convention Business
Voting Results & Convention Closing
Day Saturday
Time 5:30 PM
Type Convention Business